Plotery tnące – co to takiego?

0
561
Plotery tnące – co to takiego?

Mianem plotera nazywamy urządzenie, które sterowane za pośrednictwem komputera i wyposażone w specjalne ostrze służy do wycinania rozmaitych kształtów w miękkich materiałach, takich jak: tkaniny, filc czy folia. Pozwala na precyzyjne wykrajanie wzorów na dużych powierzchniach, stąd też jest chętnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Zasada działania plotera tnącego opiera się na pełnej automatyzacji, co znajduje przełożenie w wysokiej precyzji jego działania. Jest zatem urządzeniem, które pozwala zaoszczędzić znaczną część czasu, stąd też nie dziwi jego rosnąca popularność w wielu branżach.

Gdzie wykorzystywane są plotery tnące?

Plotery to urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu. Stanowią podstawowy element wyposażenia nowoczesnych drukarni, obiektów poligraficznych i agencji, jak również architektów, geodetów, projektantów wnętrz, kartografów czy osób powiązanych z branżą public relations. Z zalet tego urządzenia coraz częściej korzystają również osoby powiązane ze strefą handmade. Plotery tnące charakteryzują się wszechstronnym użytkiem. Nikogo zatem nie powinna dziwić szeroka skala jego odbiorców. To urządzenie poradzi sobie nawet z najbardziej finezyjnym wzorem, którego ilość detali mogłaby przyprawić o zawrót głowy. Co ważne, za każdym razem zachowując najwyższą jakość wykończenia.

Jak działają plotery tnące?

Plotery można podzielić na płaskie i bębnowe. Pierwsze okazują się pomocne przy obrabianiu sztywnych powierzchni, podczas gdy w drugich papier nawijany jest na specjalny, ruchomy bęben. Urządzenia bębnowe są nieocenione podczas pracy z materiałami miękkimi i elastycznymi. Z uwagi na fakt, że plotery tnące są wyposażone w funkcję zmiany nacisku, mogą być używane do cięcia materiałów o różnych parametrach. Dla pełnej obsługi wymagają zastosowania programu komputerowego, kompatybilnego z posiadanym urządzeniem. Zwykle do zakupionego urządzenia producent dodaje odpowiednie oprogramowanie. Im bardziej zaawansowane, tym więcej posiada możliwości.

Jakie plotery cieszą się popularnością?

Wśród urządzeń oferujących wycinanie precyzyjnych wzorów, na szczególną uwagę zasługuje model Cameo 4 marki Silhouette. Jego kompaktowe rozmiary oraz szereg możliwości sprawiają, że cieszy się bogatym uznaniem. Nacisk do 5 kg umożliwia wycinanie nie tylko w papierze do 300 g, folii flex, flock czy magnetycznej, ale również w foamiranie, piance kreatywnej oraz w grubych materiałach. Plotery tnące Cameo 4, oprócz tego, że wycinają wzory to dodatkowo pozwalają szkicować mazakami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here