Pompa ciepła solanka-woda – jak działa i kiedy będzie się opłacać?

0
9
Pompa ciepła solanka-woda – jak działa i kiedy będzie się opłacać?

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku. Do wyboru masz też wiele wariantów urządzeń, dzięki czemu możesz dopasować je do swoich potrzeb. Jak więc sprawdzą się pompy ciepła solanka-woda? Dowiedz się, kiedy będą dobrym wyborem.

Co to jest pompa ciepła solanka-woda?

Pompa ciepła to ekologiczny system grzewczy wykorzystujący energię zgromadzoną w środowisku do ogrzewania, chłodzenia oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej. W zależności od źródła energii można spotkać się z różnymi rodzajami urządzeń. Jednym z najpopularniejszych jest pompa ciepła solanka-woda, która przenosi energię z gruntu, aby zasilić system grzewczy budynku.

Jak działa pompa ciepła solanka-woda? Energia cieplna jest przekazywana do czynnika chłodniczego, który jest sprężany przez sprężarkę. W efekcie dochodzi do jego odparowania, a ciepło jest odbierane przez skraplacz oraz przekazywane do systemu grzewczego. Pozyskiwanie ciepła z gruntu może odbywać się na dwa sposoby: poprzez zastosowanie sond gruntowych lub kolektorów geotermalnych. Najważniejsze cechy każdego z nich znajdziesz poniżej.

Sprawdź także:  Prześcieradła z gumką - Najwyższa jakość w atrakcyjnej cenie

Pompy z sondami gruntowymi

Pompa ciepła z sondami gruntowymi pozwala na pobranie energii z głębokich warstw gruntu. Niezbędne jest do tego wykonanie otworów wiertniczych, w których umieszcza się rury na głębokości ok. 30-100 metrów. Taki rodzaj montażu sprawdza się na niewielkich działkach, ponieważ nie potrzebuje dużej ilości miejsca. Co ważne, sondy geotermalne będą pracować wydajnie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych – temperatura na odwiercie 10 m (lub niżej) pozostaje stała przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że przy głębokich odwiertach penetruje się kilka warstw wodonośnych, dlatego konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.

Pompy z kolektorami geotermalnymi

Jeśli działka, na której znajduje się nieruchomość, jest odpowiednio duża (powinna być ok. 1,5 do 2 razy większa niż ogrzewana powierzchnia) możliwy jest montaż pompy ciepła z kolektorami geotermalnymi. System rur jest wtedy układany poziomo, w formie serpentyny, na głębokości ok. 2 metrów pod powierzchnią gleby. Teren nad systemem rur nie może być zabudowany ani wyasfaltowany. Takie rozwiązanie nie wymaga uzyskiwania pozwoleń.

Sprawdź także:  Elegancja i funkcjonalność w domu - schody modułowe i zabiegowe

Korzyści z instalacji pompy ciepła solanka-woda

Pompa ciepła solanka-woda to efektywny system ogrzewania, który dba o maksymalny komfort mieszkańców. Do niewątpliwych korzyści należy też fakt, że ciepło jest dostępne niemal za darmo. Energia elektryczna jest potrzebna tylko do zasilenia sprężarki (aby zmniejszyć koszt, możesz zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych). Jakie jeszcze zalety warto wziąć pod uwagę?

  • uniezależnienie od cen surowców,

  • długa żywotność urządzenia,

  • bezpieczna eksploatacja,

  • ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

Pompa ciepła solanka-woda to rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym i ekologicznym. O wygodę dba też niemal bezobsługowa praca systemu oraz minimalny poziom hałasu.

Kiedy warto zdecydować się na gruntową pompę ciepła?

Pompy ciepła pozyskujące energię z gruntu są dość kosztowną inwestycją. Czy będą się więc opłacać? Tak – dzięki zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych, co w dłuższej perspektywie przynosi spore oszczędności. Instalacja pompy ciepła-solanka woda wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zaawansowanych prac ziemnych. Z tego powodu jest to rozwiązanie dedykowane zazwyczaj nowo powstającym budynkom. Kiedy warto więc postawić na gruntową pompę ciepła? Zastanów się nad takim rozwiązaniem, jeśli chcesz ogrzewać dom ekologicznie oraz uniezależnić się od dostawców paliw, a jednocześnie zadbać o niskie rachunki.

Sprawdź także:  W czym mogą pomóc gadżety reklamowe?

Nowoczesne rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb

Pompy ciepła solanka-woda to nowowczesne systemy grzewcze, które zapewnią wysoki komfort cieplny budynku. Planując montaż takiego urządzenia, należy jednak znaleźć fachowców, którzy zadbają o idealne dopasowanie pompy do Twoich potrzeb. Gdzie ich szukać? Sprawdź pompy ciepła Stiebel Eltron. To znany niemiecki producent, który słynie ze stosowania zaawansowanych technologii. W ofercie marki są m.in. pompy solanka-woda z technologią inwertorową oraz bezpiecznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym. Eksperci Stiebel Eltron doradzą również, które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojej inwestycji – to gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here