Jak wykonuje się haft komputerowy

0
597
Jak wykonuje się haft komputerowy

Słowo haft, większości osób, kojarzy się z rękodziełem. Nic w tym dziwnego – takie jest rodzime skojarzenie tego terminu. Jednakże rozwój technologiczny, jest tak imponujący, że haft, który kojarzy się z robótkami ręcznymi, może zostać wykonany za pomocą specjalnie zaprogramowanej maszyny. Wówczas powstaje tzw. haft komputerowy, równie piękny i trwały. 

Zapewne jesteś ciekawy, jak powstaje taki haft i  jakie narzędzia wykorzystuje się w realizacji komputerowych projektów.

Sprawdź, co wyróżnia tę metodę ozdabiania tkanin i jakie niesie za sobą korzyści. 

Haft komputerowy – zaczynamy od projektu

Pierwszym etapem wykonania haftu komputerowego, jest stworzenie projektu. Zazwyczaj klient przedstawia swój konspekt, a doświadczony zespół projektantów, przekształca go za pomocą oprogramowania, na grafikę wektorową. Powstaje tzw. matryca hafciarska, która steruje igłami, wraz z odpowiednimi nićmi. Każda igła odpowiada za dany kolor. Maszyna do haftowania komputerowego przeniesie wgrany projekt na materiał. 

Hafciarka to twór o skomplikowanej budowie. Działa szybko i precyzyjnie. Projekt graficzny wgrany do systemu, zostaje przeniesiony na materiał. Odbywa się to na zasadzie kalki. Grafika wektorowa naniesiona na tkaninę, jest perfekcyjnym odwzorowaniem, tej znajdującej się w pierwotnym projekcie. 

Haft komputerowy – kolorowo i modnie

Bardzo ważnym elementem projektu, jest dobór odpowiednich nici. Ich rodzajów jest naprawdę wiele, nie mówiąc już o gamie kolorystycznej. Dostępne są m.in. ognioodporne, czy metalizujace, które przykuwają wzrok. 

Daje to duże możliwości w tworzeniu grafik. Tak naprawdę metoda ta, spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. 

Ważny też jest dobór nici pod rodzaj materiału. Haft komputerowy można wykonać niemalże na każdej tkaninie. Sprawdzi się tutaj bawełna, polar, czy skóra. Jedynym warunkiem jest odpowiednia jej  grubość  – powyżej 190g. 

Sama możliwość wcześniejszego zobaczenia projektu, daje szansę na wprowadzenie poprawek. Oczywiście musi, to odbyć się w odpowiednim momencie.  

Maszyna hafciarska jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem, więc nie jest to metoda pracochłonna. 

Korzyści płynące z realizacji projektu haftem komputerowym 

Jeśli miałeś kiedykolwiek do czynienia z rękodziełem, to masz orientację, na czas realizacji jednego projektu. W zależności od stopnia skomplikowania, odbywa się to, od kilku do kilkunastu dni. Moce przerobowe jednej osoby są niewielkie, a w pełni zautomatyzowany haft komputerowy, pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie projektu. 

W przemyśle tekstylnym szybkość realizacji, jest kluczowym elementem. Przeniesienie jednego haftu przez wielogłowicową maszynę, trwa od kilku do kilkunastu minut – wszystko zależy od rodzaju grafiki. 

Kolejnym atutem jest możliwość tworzenia ciekawych i indywidualnych projektów na zamówienie.  Wprowadzanie niewielkich poprawek, jest również ogromną zaletą. Maszyna jest w stanie zrealizować skomplikowane grafiki, co nie zawsze w robótkach ręcznych jest możliwe. 

Haft komputerowy jest również fantastyczną metodą na tworzenie logotypów. Bardzo często z tej metody korzystają firmy, które chcą rozpowszechnić wizerunek przedsiębiorstwa. 

Haft komputerowy jest odporny na pranie w wysokich temperaturach. Kolory zastosowanych nici nie blakną i trudno je uszkodzić. Dzięki czemu są nadzwyczaj trwałe i pod tym względem przewyższają  rękodzieło. 

Haftowanie, to oryginalna metoda personalizacji odzieży. Niemalże każda część garderoby może zostać potraktowana tym rodzajem haftu. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here