Jak dobrać deskę snowboardową ?

0
531
Jak dobrać deskę snowboardową ?

Czym jest snowboard ?

Deski snowboardowe to rodzaj desek, które służą do ślizgania się po śniegu i innych zamarzniętych powierzchniach. Snowboard to sport zimowy polegający na zjeżdżaniu na snowboardzie po śniegu. Został wynaleziony w połowie XIX wieku przez norweskiego oficera wojskowego Ole Kirka Christiansen’a, który chciał wykorzystać tą formę sportu, aby pomóc utrzymać umiejętności swoich mężczyzn podczas surowej norweskiej zimy.

Jak dobrać deskę snowboardową dla siebie ?

W sklepach wachlarz desek do snowboardu jest bardzo szeroki. Deski snowboardowe różnią się między sobą kilkoma zasadniczymi cechami, mianowicie: rozmiarem deski, szerokością deski, kształtem deski, ceną, jakością wykonania czy tworzywem, z którego jest zrobiona itd. Rozmiary desek mieszczą się w przedziale od 140 cm do 162 cm. Długość deski powinna być wybierana uwzględniając wzrost i wagę użytkownika. Tak więc kobieta mierząca mniej niż 155 cm wzrostu powinna wybierać deski między 140-149 cm, a mężczyźni 145-158cm. Z kolei kobieta mierząca 155 cm – 165 cm powinna wybierać deski o długości 142 – 152, a mężczyźni mierzący od 155cm do 170cm, deski o długości nie mniejszej niż 150 cm i nie większej niż 160 cm. Paniom mierzącym 165-175 cm wzrostu przysługują deski o długości od 146-153 cm, natomiast jeśli chodzi o Panów, którzy wzrostem osiągają od 165-185 cm, przysługują deski w przedziale 155-162 cm.

Dobranie deski jest kwestią indywidualną. Jeżeli nie jesteś pewien czy potrafisz wybrać odpowiednią deskę do siebie, poproś o pomoc specjalistów.

Rodzaje desek snowboardowych

Jak wspomniano powyżej, deski snowboardowe różnią się pomiędzy sobą różnymi cechami. Oprócz długości i szerokości inną cechą różnicującą deski jest kształt. Wyróżniamy deski snowboardowe w kształcie directional, directional Twin, Twin oraz deski typu Twin Tip.

Deska Directional: Są to deski kierunkowe, niesymetryczne. Środek ciężkości deski jest przesunięty w tył. Posiadają trochę większy nose. Kształt ten stosowany jest głównie w deskach Freeride.

Deska Twin tip: Są to deski symetryczne. Oznacza to, że przód i tył deski są takiej samej długości, Środek ciężkości rozłożony jest centralnie. Kształt znajduje zastosowanie głównie w deskach Freestyle’owych i Jibbowych.

Deska directional Twin: Jest to deska kierunkowa i niesymetryczna. Jej środek ciężkości jest przesunięty do tyłu. Kształt ten stosowany jest głównie w deskach typu All Mountain.

Czym jest ślizg deski ?

Kolejną cechą różnicującą deski to ślizg. Ślizg odpowiada za prędkość deski. Każda deska snowboardowa dostępna w sklepach ma inny ślizg. Wyróżniamy ślizg: spiekany oraz tłoczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here