Jak walczyć z uzależnieniem od nikotyny?

0
577
Jak walczyć z uzależnieniem od nikotyny?

Dużo uwagi poświęca się edukacji na temat negatywnego wpływu palenia papierosów na organizm. Nie od dziś wiadomo, że jest to nałóg, który zwiększa ryzyko różnych chorób m.in. nowotworu płuc. Informacje na temat szkodliwości palenia docierają do osób uzależnionych, ale zerwanie z nałogiem to bardzo trudne zadanie. W związku z tym pojawia się pytanie o to, jak skutecznie walczyć z uzależnieniem od nikotyny? Pomóc może lek “Recigar” z cytyzyną. Co to za związek i jak działa?

Niefarmakologiczne i farmakologiczne metody walki z uzależnieniem od nikotyny

Metody walki z uzależnieniem od nikotyny dzieli się na farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Do drugiej grupy zaliczają się edukacja oraz terapia behawioralna (obejmuje ona specjalistyczne konsultacje, sposoby mające na celu eliminowanie bodźców protytoniowych, techniki motywacyjne i relaksacyjne).

Sprawdź także:  Ból zęba? Podpowiemy Ci, co może być jego przyczyną!

Z kolei, jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, polega ono na podawaniu leków m.in. bupropionu i warenikliny. Pierwszy z wymienionych hamuje wychwyt noradrenaliny i dopaminy, dzięki czemu zmniejsza uczucie przyjemności pojawiające się po zapaleniu papierosa. Ponadto zapobiega spadkom nastroju oraz zwiększeniu masy ciała związanemu z odstawieniem nikotyny. Drugi ze wspomnianych leków, czyli wareniklina zmniejsza głód nikotynowy.

W leczeniu farmakologicznym uzależnienia od nikotyny wykorzystuje się również cytyzynę. Znaleźć ją można m.in. w składzie leku o nazwie Recigar.

Cytyzyna – substancja czynna pomocna w walce z nałogiem

Czym jest cytyzyna obecna w składzie leku Recigar i innych produktów wykorzystywanych w walce z uzależnieniem od nikotyny? Jest to alkaloid pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się go z nasion złotokapu (łac. Laburnum anagyroides).

Sprawdź także:  Olej kokosowy - właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Jaki jest mechanizm działania tego związku? Cytyzyna stymuluje układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Łączy się z acetylocholinergicznymi receptorami nikotynowymi blokując miejsce nikotynie. Co więcej, połączenie, które tworzy z receptorem, jest dużo trwalsze.

Skutkiem przyłączenia się cytyzyny do receptora zlokalizowanego w mózgu jest pobudzenie układu nerwowego. Pojawia się uczucie przyjemności i zadowolenia podobne do tego, które osoby uzależnione odczuwają po zapaleniu papierosa. Dodatkowo po zażyciu Recigar lub innego leku z cytyzyną dochodzi do zwiększenia ciśnienia krwi. Zapobiega to pojawieniu się objawów rzucenia palenia, co ułatwia walkę z nałogiem.

Cytyzyna to substancja czynna, która jest stosunkowo bezpieczna i dobrze tolerowana. Mimo wszystko nie każdy może przyjmować leki, które ją zawierają. Przeciwwskazaniem są przebyty niedawno zawał serca lub udar mózgu, niestabilna dławica piersiowa, klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca.

Sprawdź także:  Jak poradzić sobie z rozstępami na brzuchu po ciąży?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here