Konfetti – obowiązkowy dodatek do każdej hucznej imprezy

0
948
Konfetti - obowiązkowy dodatek do każdej hucznej imprezy

Konfetti (confetti) najczęściej są drobnymi ścinkami kolorowego papieru, które można sypać garściami lub wystrzeliwać z tub ze sprężonym powietrzem. Sypanie konfetti stało się nieodłącznym elementem wszystkich hucznych imprez, w tym szczególnie ślubów. Prawdziwe szaleństwo rozgrywa się na stadionach piłkarskich, gdzie kibice zużywają setki kilogramów ciętego papieru. Nie każdy wie, że confetti to nie tylko papier, ale też wiele innych materiałów.

Skąd wzięły się confetti i zwyczaj obsypywania nimi świętujących osób? Prawdopodobnie korzenie tego rytuału sięgają starożytnych Saturnaliów i Bachanaliów. Jednym z elementów świętowania ku czci bóstw rolnictwa i płodności, były parady i orszaki – powielone w naszych czasach w postaci dożynek. Na świętujących ludzi tłum rzucał słodycze i różne inne przysmaki.

Do czego służą konfetti?

Podobnie jak w starożytności rzucanie słodkich przysmaków, tak współczesne sypanie konfetti jest symbolem obfitości, całkowitego zanurzenia się w atmosferze radosnego świętowania. Bardzo podobną funkcję pełni sypanie ryżu na Młodą Parę: to symbol płodności i zdrowia, ale także szczęścia, bogactwa, obdarzenia przez fortunę wszelkim dostatkiem. Najbardziej dosłownym wyrażeniem intencji tego obyczaju jest sypanie w stronę Młodych monet groszowych.

Doradca klienta z internetowego Sklepu Plastycznego 24 zwraca uwagę na bardzo praktyczne aspekty sypania konfetti: – Deszcz kolorowych ścinków papieru, płatków róż, gwiazdek czy śnieżynek bardzo malowniczo prezentuje się na fotografiach ślubnych. Trudno wyobrazić sobie wyjście Młodej Pary z Urzędu Stanu Cywilnego lub kościoła bez konfetti. Wyjątkowe walory estetyczne nie zawsze idą w parze z odczuciami osób, na które spadają fontanny kolorowych płatków. Należy uważać, aby nie wybrać produktu, który przyklei się do uroczystych kreacji lub uwięźnie w misternie ułożonych fryzurach. Warto zwrócić uwagę na to, czy konfetti nie ma ostrych krawędzi, nie powstało z papieru uwalniającego barwniki lub łatwo ulegającego destrukcji pod wpływem wilgoci. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy ślub odbywa się przy deszczowej pogodzie.

Jakie są rodzaje konfetti?

Dostępne na rynku konfetti można podzielić na różne grupy ze względu na formę, materiał wykonania, wielkość i sposób aplikacji:

  • tuby strzelające – najwygodniejsza i najpopularniejsza forma, która doskonale sprawdzi się na ślubie, urodzinach, na imprezie firmowej i balu karnawałowym – tuba strzelająca działa dzięki pojemnikowi ze sprężonym powietrzem: po rozszczelnieniu opakowania silny strumień powietrza wyrzuca serduszka, płatki róż, motylki, banknoty czy kolorowe serpentyny na odległość kilku metrów,
  • cekiny – najczęściej oferowane są w formie ażurowych gwiazdek i płatków śniegu, które spełniają bardzo różnorodne funkcje dekoracyjne: można je naklejać pojedynczo lub posypywać nimi powierzchnie pokryte klejem – cekiny konfetti nadają się też do zdobienia woali, obrusów i innych materiałów dekoracyjnych, które są rozkładane na powierzchniach poziomych, ale możemy też użyć ich do posypania Państwa Młodych tuż po zawarciu związku małżeńskiego,
  • kryształki – przezroczyste lub podbarwione na różne kolory kryształki są niezwykle popularną ozdobą wystawnych stołów biesiadnych – tak zwane diamentowe konfetti nadają się również do ozdabiania kieliszków, dosypywania do paczuszek z cennymi prezentami, a nawet do naklejania w formie imitacji szlachetnych kamieni,
  • konfetti na każdą okazję – wycięte z papieru lub tworzyw sztucznych detale o średnicy kilku centymetrów w formie serduszek z życzeniami, postaci zwierząt, motywów bożonarodzeniowych czy wielkanocnych.

Czy konfetti można wytwarzać domowymi sposobami?

Nic prostszego! Do przygotowania niewielkich ilości nadają się nawet nożyczki. Wystarczy pociąć kolorowy papier lub folię na wąskie paski, a następnie paski poprzecinać poprzecznie na drobne kawałeczki. Aby przyspieszyć proces, pasków można naciąć w niszczarce do dokumentów, a cięcia poprzeczne wykonać na gilotynie do papieru.

Klasycznym narzędziem do produkcji konfetti jest dziurkacz. Wystarczy najprostszy dziurkacz biurowy. Praca będzie szybsza i bardziej komfortowa z wykorzystaniem mocnego sprzętu, który dziurawi za jednym razem kilka kartek i błyskawicznie produkuje duże ilości kolorowych kółek. Aby wytworzyć inne kształty, należy zastosować dziurkacze ozdobne: pozwalają one wycinać gwiazdki, cukierki, listki, małe zwierzątka i wiele innych kształtów.

Najpopularniejszym materiałem na konfetti domowej produkcji jest kolorowy papier. Jednak z równym powodzeniem można użyć folii aluminiowej, folii polietylenowej i wszelkich innych tworzyw sztucznych, o ile są dostępne w postaci cienkich arkuszy. Można przetworzyć wszystkie kolorowe odpady biurowe, w tym m.in. uszkodzone teczki i koszulki na dokumenty, kolorowe opakowania, resztki papieru do drukarek etc.

Strzelająca tuba DIY

Powstaje pytanie, czy uda się przygotować nie tylko konfetti DIY, ale też tubę do ich wystrzeliwania? Okazuje się, że tak. Do stworzenia wyrzutni konfetti wystarczy krótka rurka i balon. Można wykorzystać tekturowe rolki, na które nawijany jest papier toaletowy lub kuchenny. Równie dobrze sprawdzi się też prosta plastikowa butelka, którą wystarczy pozbawić dna i zwężonej końcówki. Balon należy mocno zawiązać, ściąć wierzchołek, nałożyć na tubę i przykleić taśmą. Po umieszczeniu konfetti w tubie wystarczy naciągnąć balon za supełek i puścić, aby kolorowe ścinki wystrzeliły w powietrze.

Własnoręcznie wykonana wyrzutnia nie jest tak skuteczna, jak produkowane seryjnie tuby strzelające, ale praca nad nią dostarcza wiele satysfakcji. To świetna zabawa dla całej rodziny, np. w ramach przygotowań do świętowania rocznicy urodzin dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here