Nadpotliwość u mężczyzn – jak walczyć z tą dolegliwością?

0
634
Nadpotliwość u mężczyzn - jak walczyć z tą dolegliwością?

Nadmierna potliwość to przykra dolegliwość, która dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Prowadzi do obniżenia samooceny, sprawia, że wiele osób dystansuje się, ogranicza kontakty społeczne. Nawet wysoka dbałość o higienę nie powoduje zahamowania problemu. Warto dowiedzieć się jak walczyć z tą dolegliwością.

Jakie są przyczyny nadpotliwości u mężczyzn? 

Nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne. Objawia się nadmiernym poceniem niekoniecznie tylko w okolicach pach, ale i na podeszwach stóp, czy dłoniach. Nadmierne pocenie może występować na różnych obszarach ciała albo tylko w jednym obszarze. Często nadpotliwość wynika z chorób, na które cierpi dana osoba. Taki objaw występuje na głowie oraz pod pachami w przypadku cukrzycy. Może pojawić się w przebiegu nadczynnośći tarczycy, chorób bakteryjnych i wirusowych. W tym ostatnim przypadku nadpotliwość może być przejściowa. Nadpotliwości sprzyja także otyłość, gdyż komórki tłuszczowe blokują wydalanie ciepła z organizmu, a w rezultacie potliwość jest wzmożona.        

Jak skutecznie walczyć z nadpotliwością? 

Jeżeli nadpotliwość jest bardzo nasilona, to można zdecydować się na zabieg chirurgiczny usunięcia gruczołów potowych. Są jednak także inne sposoby. W leczeniu nadpotliwości stosuje się laseroterapię, ale i toksynę botulinową. Ta ostatnia może blokować nadmierne pocenie nawet na 3 miesiące. Oczywiście warto zacząć od najprostszych metod, czyli doboru odpowiedniego antyperspiantu. Można wybrać antyperspirant męski w kulce, sztyfcie czy też aerozolu. Najlepszym wyborem jest produkt z tlenkiem magnezu zwanym magnezją. Skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach, czyli bakterie zawarte w pocie, a także ilość wydzielanego potu.    

Domowe sposoby na nadpotliwość i zbilansowana dieta – to należy wiedzieć! 

Można spróbować również domowych sposobów na nadmierną potliwość. Warto zajrzeć do swojej garderoby i sprawdzić skład tkanin, z których wykonane są ubrania. Nie należy wybierać ubrań z poliestru, gdyż nie zapewniają skórze wymiany powietrza. Konieczny jest wybór odzieży przewiewnej wykonanej np. z lnu czy bawełny. Można również sięgnąć po napary z ziół, które mogą częściowo niwelować problem nadmiernego pocenia. Dobrym wyborem może być napar z pokrzywy, skrzypu polnego czy też szałwii. Warto również zwrócić uwagę na dietę. Koniecznie trzeba z niej wyeliminować produkty, które wzmagają nadmierne pocenie. Mowa tu choćby o tłustych potrawach pełnych szkodliwych tłuszczów, czyli fast foodach i produktach wysokoprzetworzonych. Należy ograniczać także spożycie produktów bogatych w sól i ostre przyprawy. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Absolutnym minimum jest picie 1,5 litra wody plus dwóch szklanek soku, oczywiście tłoczonego, a nie z koncentratu. Jeżeli jest bardzo ciepło, to oczywiście trzeba zwiększyć jeszcze ilość przyjmowanych płynów. Warto sięgnąć po sok aloesowy, który doskonale nawilża organizm i poprawia wygląd skóry. Warto również gorące kąpiele zamienić na chłodne, krótkie prysznice i korzystać z nich kilka razy w ciągu dnia, jeśli jest to możliwe. Za nadmierną potliwość odpowiedzialny jest również stres. Każdego dnia należy znaleźć czas dla siebie na relaks, by zredukować poziom stresu w swoim życiu. Wiadomo, że nie można go całkowicie wyeliminować, ale zachowując balans pomiędzy pracą a przyjemnościami realne jest jego zredukowanie.              

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here