Sadzonki agrestu – wyhoduj własne krzaczki w swoim ogrodzie

0
268
Sadzonki agrestu - wyhoduj własne krzaczki w swoim ogrodzie

Niewiele osób wie, że prawdziwa nazwa agrestu to porzeczka agrest. Samo określenie agrest jest uznawane za potoczne. Jest to gatunek krzewu z odmiany agrestowatych. Rośnie dziko na terenach Europy, Azji czy Afryki. W Polsce uprawiany w sadach i przydomowych ogródkach. Sadzonki agrestu można kupić w marketach budowlanych na działach ogrodniczych, sklepach ogrodniczych itp.

Agrest – co to za roślina?

Agrest jest owocem zaliczanym do roślin leczniczych idealnych na nalewki, dżemy i inne przetwory. Nadaje się do wypieków czy do kandyzowania w czekoladzie. Owoce agrestu są bogate w witaminy C, A czy witaminy z grupy B. Zawierają duże ilości żelaza, fosforu, magnezu, potasu czy kwasu foliowego. Warto więc zaopatrzyć się w sadzonkę agrestu i wyhodować własne krzaczki.

Składniki zawarte w agreście sprawiają, że jest on idealny na zaparcia. Agrest dobrze działa na zdrowie kobiet w ciąży, obniża poziom cholesterolu, wpływa na obniżenie ciśnienia. Jedna garść owoców zawiera około 20 kalorii- z tego powodu można zajadać się tym zdrowym smakołykiem bez obaw o sylwetkę!

Uprawa agrestu – jak i kiedy sadzić?

Najłatwiej rozpocząć hodowlę kupując gotowe sadzonki agrestu. Najlepszy czas na rozpoczęcie uprawy to wiosna lub jesień, przy czym zalecana jest jesień. Krzewy zasadzone między październikiem, a listopadem maja większą szansę przyjęcia się i regeneracji korzeni przed okresem plonowania.

Jeśli agrest sadzony jest jednak wiosną, należy zrobić to jeszcze przed okresem wegetacyjnym.

Sadzonki należy przyciąć zaraz po posadzeniu- jeśli były zasadzone wiosną lub na przedwiośniu- jeśli zasadzono je w jesieni. Taki zabieg pozwoli ograniczyć choroby, na które mogą zapadać krzewy.

Odpowiednia pielęgnacja polegająca na przycinaniu, obserwacji czy usuwaniu zainfekowanych pędów pozwoli uniknąć najczęściej infekujących agrest chorób. Należą do nich np. mączniak agrestu czy antraknoza.

Agrest – odmiany idealne w uprawie

Na rynku dostępne są sadzonki agrestu w różnych odmianach. Wymienić można tutaj:

  • „Biały Triumf”,
  • „Czerwony Triumf”
  • „Hinnonmaki Rot”.

Niezależni od odmiany trzeba brać pod uwagę, że pierwsze plony z sadzonek agrestu będzie można zebrać około trzech- czterech lat po zasadzeniu. Czasami przy odpowiedniej pielęgnacji i sprzyjających warunkach niewielkie plony mogą pojawić się wcześniej. Aby roślina dobrze się rozwijała trzeba uważać przy nawożeniu jej. Zbytnie nawożenie w czasie ukorzeniania się rośliny może spowodować, że roślina wyda nieproporcjonalnie duży do wielkości krzewu plon co może być dla niej szkodliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here