Do wykonania instalacji szerokopasmowego internetu wykorzystuje się specjalny rodzaj kabli, w których nośnikiem informacji jest światło. Kable światłowodowe zapewniają dużą szybkość przesyłu danych, charakteryzują się wysokim poziomem odporności na zakłócenia elektromagnetyczne i znaczną przepustowością. Jedynym problemem jest duży promień zgięcia światłowodu. Gdy promień jest zbyt mały, światło rozchodzi się w nieprawidłowy sposób i włókna mogą ulec uszkodzeniu.
Z czego produkuje się kable światłowodowe?
Do produkcji włókien światłowodowych umieszczonych wewnątrz kabli wykorzystuje się włókno szklane z domieszką materiałów sztucznych przepuszczalnych dla światła. Włókno jest zabezpieczone warstwą polimeru, który jest rodzajem zabezpieczenia pierwotnego. Na warstwę polimeru zwykle nakłada się kolejne warstwy ochronne, różne w zależności od przeznaczenia kabla światłowodowego. Najwięcej ochronnych warstw zewnętrznych mają kable przystosowane do montażu w gruncie. W przypadku instalacji wewnętrznych, w budynkach, stosuje się zwykle cienkościenne kable światłowodowe pozbawione twardych powłok zewnętrznych wykonanych m.in. z kevlaru, który wzmacnia konstrukcję kabla i chroni go przed uszkodzeniem.
Kable zewnętrzne i do użycia w pomieszczeniach
Podstawowych rozróżnieniem kabli światłowodowych jest ich podział na przystosowane do montażu w gruncie lub w pomieszczeniach, ewentualnie w kanałach technicznych, w systemach rurociągów kablowych lub rurach komunikacji kablowej. Pierwsze z nich wyposażone są we wzmocnione płaszcze zewnętrzne, które chronią przed niszczącym działaniem czynników środowiskowych, przede wszystkim przed wilgocią i uszkodzeniami natury mechanicznej. Cienkościenny kabel światłowodowy używany jest przede wszystkim do rozprowadzania instalacji szerokopasmowego internetu wewnątrz budynków, ewentualnie w przystosowanych do tego celu, odpowiednio zabezpieczonych kanałach technicznych będących częścią infrastruktury przemysłowej lub miejskiej. Mikrokable światłowodowe wciąż mają konstrukcję warstwową, co pomaga chronić delikatne włókna światłowodowe, ale ich zewnętrzna powłoka jest cieńsza niż w przypadku kabli zewnętrznych.
Na rynku produktów instalacyjnych, telekomunikacyjnych i teletechnicznych, znaleźć można różne rodzaje kabli światłowodowych. Najpopularniejszą ich wersją są stosunkowo tanie mikrokable. W zastosowaniach profesjonalnych, do układania instalacji w gruncie, stosuje się wzmocnione kable zewnętrzne z twardym rdzeniem wewnętrznym. W sprzedaży znaleźć można również kable uniwersalne.