Depilacja laserowa to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet, a także mężczyzn. Nic dziwnego, skoro to bezpieczna metoda trwałego usuwania owłosienia. Czy wiesz jak przygotować się do epilacji laserowej i na czym dokładnie polega zabieg? Przeczytaj nasz artykuł i zweryfikuj swoją dotychczasową wiedzę.
Jak wygląda depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to jedyny zabieg, który umożliwia całkowite pozbycie się zbędnego owłosienia w większości przypadków na zawsze. Światło lasera niszczy bowiem żywą część włosa, czyli jego macierz. Jak to możliwe? Laser reaguje na barwnik zawarty we włosach – melaninę. Dzięki temu energia może zostać zaabsorbowana przez mieszek włosowy. Zachodzi tzw. wybiórcza fototermoliza – macierz włosa wraz z otaczającymi ją drobnymi naczyniami krwionośnymi zostają podgrzane i zniszczone. Tkanki otaczające zostają nienaruszone.
Podczas laserowej depilacji zostają usunięte wszystkie włosy na danym obszarze, znajdujące się w fazie anagenu (aktywna faza wzrostu). Dlatego zawsze konieczne jest wykonanie serii zabiegów laserowej depilacji. Tylko wtedy można uzyskać trwałe rezultaty, ponieważ nigdy nie jest tak, że wszystkie włosy na danym obszarze znajdują się w fazie anagenu jednocześnie.
Wiele laserów do depilacji reaguje głównie na ciemne i grube włosy, w których znajduje się najwięcej melaniny. Wyjątek stanowią takie nowoczesne lasery, jak Motus czy Thunder – skorzystamy z nich, decydują się na laserową depilację w warszawskiej Klinice Miracki. Dzięki innowacyjnej technologii są one w stanie wyłapywać najmniejsze stężenia melaniny i mogą usuwać cienkie i jasne włosy, nawet blond i siwe.
Przeciwwskazania do laserowego usuwania owłosienia
Aby przystąpić do zabiegu depilacji laserowej, trzeba przede wszystkim wykluczyć przeciwwskazania, do których należą:
- ciąża i karmienie piersią (do 6. miesięcy po ustaniu laktacji),
- świeża opalenizna,
- przerwana ciągłość naskórka,
- epilepsja,
- przyjmowanie leków i ziół fotouczulających,
- terapia retinoidami (witamina A),
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
- łuszczyca,
- bielactwo,
- cukrzyca,
- bliznowce,
- aktywne infekcje skórne,
- rozrusznik serca,
- niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne.
Jak się przygotować do epilacji laserowej?
- Przez kilka tygodni przed zabiegiem nie należy opalać skóry. Depilacja laserowa na opalonej skórze jest mniej skuteczna i stwarza większe ryzyko podrażnień. Pamiętaj, żeby nie opalać skóry również w trakcie serii zabiegów.
- Na około 2–4 tygodnie przed epilacją zrezygnuj z wykonywania zabiegów, które mogą podrażnić w jakikolwiek sposób Twoją skórę, albo ją uczulić.
- Przez kilka tygodni przed zabiegiem zrezygnuj z używania pęsety, depilatora, wosku i innych metod polegających na wyrywaniu włosów.
- Dzień przed zabiegiem lub tego samego dnia rano usuń dokładnie włoski z danego obszaru. Zrób to przy pomocy maszynki do golenia i uważaj, żeby nie spowodować podrażnień. Włoski pozostałe nad powierzchnią skóry podczas termicznego niszczenia mogłyby ją poparzyć.
- Odstaw leki i zioła światłouczulające. Lekarz podczas konsultacji zapozna Cię z ich pełną listą i poinformuje, w jakim terminie przed zabiegiem trzeba przestać je zażywać.
Jakiej pielęgnacji wymaga skóra po zastosowaniu lasera do depilacji?
Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry po depilacji laserowej jest ochrona przeciwsłoneczna. Używaj kremów z wysokim filtrem UV i unikaj ekspozycji na bezpośrednie słońce. Dodatkowo warto skórę intensywnie nawilżać, a przez pierwsze dni po epilacji również unikać zabiegów, które mogłyby ją podrażniać. Warto sięgnąć po kosmetyki polecone przez kosmetologa wykonującego depilację laserową.
Jeżeli masz więcej pytań na temat laserowego usuwania owłosienia, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.