Jakimi samochodami można jeździć na kursie prawa jazdy?

0
489
Jakimi samochodami można jeździć na kursie prawa jazdy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakimi samochodami jeździ się na kursie prawa jazdy? Jako doświadczony instruktor nauki jazdy, chciałbym podzielić się z Tobą informacjami na ten temat. Wybór samochodu do nauki jazdy jest niezwykle istotny, ponieważ to na nim zdobywasz umiejętności, które będą Ci służyć przez całe życie.

Flota samochodów w ośrodkach egzaminacyjnych

W Polsce, flota samochodów dostępnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) jest dość ograniczona. W poszczególnych ośrodkach ogranicza się do jednego, góra trzech modeli. Kiedyś na ulicach regularnie widywało się oznaczone Nissany Micra, Ople Corsa, Peugeoty 207, a jeszcze wiele lat wcześniej m.in. Polonezy i „Maluchy”. Obecnie do częstych widoków na ulicach należą auta koncernów azjatyckich oraz klasyczna już Skoda Fabia1.

Dostępność samochodów do części praktycznej różni się w zależności od oddziału WORD-a, z zasady jednak wszędzie mamy do czynienia z miejskimi hatchbackami, napędzanymi silnikami o względnie bezpiecznym zakresie mocy, wyposażonymi w 5-biegową manualną skrzynię biegów.

Przykłady samochodów w różnych miastach

W Warszawie egzamin na ogół odbywa się w Hyundaiu i20 z silnikiem 1.2 o mocy 55 kW (75 KM). Prędkość maksymalna tego auta wynosi 160 km/h. Kursanci mają możliwość wyboru pojazdu egzaminacyjnego, dostając do dyspozycji jeszcze klasyczną Skodę Fabię II generacji z silnikiem 1.2 o mocy 63 kW (85 KM)1.

W Poznaniu wszystkie egzaminy praktyczne w kategorii B odbywają się z wykorzystaniem Kii Rio IV generacji, napędzanej silnikiem 1.2 o mocy 62 kW (84 KM) z 5-biegową skrzynią manualną.

W Bydgoszczy o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami „walczy się” za pomocą benzynowej Toyoty Yaris z silnikiem 1.0 o mocy 51 kW (69 KM) z 5-stopniowym manualem. Podobnie jest w Częstochowie, gdzie w grę wchodzi jeszcze Ford Focus.

W Ostrołęce w flocie znajdują się aż trzy samochody koncernu Fiat – Panda trzeciej generacji, która w 2014 roku dołączyła do pięciodrzwiowych modeli Punto Evo oraz Grande Punto.

Na Podlasiu można bardziej zaszaleć. Popularną Toyotą Yaris zdajemy egzamin także tutaj, tym razem jednak napędzana jest ona silnikiem 1.33 o mocy 73 kW (99 KM) z 6-biegową skrzynią manualną.

Wytyczne dla samochodów egzaminacyjnych

Według wytycznych określonych w rozdziale 13. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania powinien m.in. być oznaczony tablicą kwadratową barwy niebieskiej z białą literą „L” umieszczoną na pojeździe, długość pojazdu powinna przekraczać 3,5 m, powinien osiągać prędkość co najmniej 100 km/h, a także powinien być wyposażony w dodatkowy pedał hamulca roboczego, dodatkowe lusterka zewnętrzne prawe i lewe, dodatkowe lusterko wewnętrzne, ogrzewaną tylną szybę, apteczkę doraźnej pomocy oraz ogumione koło zapasowe.

Samochód z ośrodka szkoleniowego

Od 2014 roku istnieje możliwość przystąpienia do części praktycznej egzaminu wskazanym samochodem ośrodka szkoleniowego, w którym przyszły kierowca odbywał kurs. Pozwala na to nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami z 26 czerwca 2014 r. Przeprowadzenie takiego egzaminu odbywa się na wniosek i koszt kursanta.

Podsumowanie

Wybór samochodu do nauki jazdy jest niezwykle istotny, ponieważ to na nim zdobywasz umiejętności, które będą Ci służyć przez całe życie. W Polsce, flota samochodów dostępnych w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego (WORD) jest dość ograniczona, ale zawsze jest możliwość przystąpienia do egzaminu na samochodzie ze szkoły jazdy np. w Częstochowie można tak zrobić i szkoła OSK PROGRESS oferuje taką możliwość. Wtedy zdanie prawa jazdy robi się minimalnie łatwiejsze.

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas nauki jazdy, niezależnie od modelu samochodu. Wybór odpowiedniego samochodu to tylko jeden z elementów sukcesu na egzaminie na prawo jazdy. Równie ważne jest solidne przygotowanie teoretyczne, praktyczne umiejętności jazdy i umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem szkoły jazdy, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak doświadczenie instruktorów, opinie innych kursantów, a także flotę samochodów dostępną do nauki. Pamiętaj, że decyzja o wyborze szkoły jazdy to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo na drodze w przyszłości.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jakimi samochodami można jeździć na kursie prawa jazdy. Pamiętaj, że nauka jazdy to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale z odpowiednim podejściem i przygotowaniem, jesteś na dobrej drodze do zdobycia prawa jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here